Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för kirurgi
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 5, våning 5
Besöksadress: Blå stråket 5, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Senaste publikationer

Hepatitis E virus genotype 3 is associated with gallstone-related disease
Miriam Karlsson, Helene Norder, Maria Bergström, Per-Ola Park, Marie Karlsson et al.
Scandinavian Journal of Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endosomal signalling via exosome surface TGF beta-1
Ganesh V Shelke, Yanan Yin, Su Chul Jang, Cecilia Lässer, S. Wennmalm et al.
Journal of Extracellular Vesicles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quality of Life After Open Radical Prostatectomy Compared with Robot-assisted Radical Prostatectomy.
Anna Wallerstedt, Tommy Nyberg, Stefan Carlsson, Thordis Thorsteinsdottir, Johan Stranne et al.
European urology focus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outcomes After Surgery for Unilateral Dominant Primary Aldosteronism in Sweden
Fredrik Sellgren, A. Koman, E. Nordenstrom, P. Hellman, J. Hennings et al.
World Journal of Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Estrogen biosynthesis in cultured skeletal muscle cells (L6) induced by amino acids
Britt-Marie Iresjö, Andreas Landin, Claes Ohlsson, Kent Lundholm
Genes & Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Peritoneal mesothelioma in Sweden: A population-based study
P. H. Cashin, G. Jansson Palmer, Dan Asplund, W. Graf, I. Syk
Cancer Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Consequences of Negligence Claims in Arterial Surgery – An Analysis of Two Periods with an Increasing Use of Endovascular Treatment
D. Bergqvist, Lars-Olof Hafström, P. Gustafson
European Journal of Vascular and Endovascular Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Associations between intraoperative factors and surgeons' self-assessed operative satisfaction.
Sofia Erestam, David Bock, Annette Erichsen Andersson, Anders Bjartell, Stefan Carlsson et al.
Surgical endoscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hospital readmissions after limited vs. extended lymph node dissection during open and robot-assisted radical prostatectomy
Stavros I. Tyritzis, Ulrica Wilderäng, Αnna Wallerstedt Lantz, Gunnar Steineck, Jonas Hugosson et al.
Urologic Oncology: Seminars and Original Investigations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 127

Namn Titel Telefon E-post
Alsén, Samuel Postdoktor samuel.alsen@gu.se
Andersson, John Forskare john.andersson@vgregion.se
Andersson, Thomas Forskarstuderande thomas.k.andersson@vgregion.se
Angenete, Eva Professor/​överläkare eva.angenete@gu.se
Asplund, Dan Forskare dan.asplund@gu.se
Audisio, Riccardo Professor, gäst riccardo.audisio@gu.se
Belgrano, Valerio Forskare valeriobelgrano@gmail.com
Bexe Lindskog, Elinor Forskare elinor.bexe-lindskog@surgery.gu.se
Biörserud, Christina Forskare 031-342 8404 christina.biorserud@gu.se
Bjerså, Kristofer Oavlönad docent kristofer.bjersa@gu.se
Blimark, Magnus Forskarstuderande magnus.blimark@mil.se
Block, Mattias Forskare mattias.block@gu.se
Boffard, Kenneth Professor, gäst kenneth.david.boffard@gu.se
Bourghardt Fagman, Johan Forskare johan.bourghardt@gu.se
Breimer, Michael Professor emeritus michael.breimer@clinchem.gu.se
Burgos, Jonathan Forskare jonathan.burgos@gu.se
Börjesson, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.borjesson@gu.se
Caragounis, Eva-Corina Forskare eva-corina.caragounis@vgregion.se
Casselbrant, Anna Forskare 031-342 6858 anna.casselbrant@gastro.gu.se
Corderfeldt, Anna Forskarstuderande anna.corderfeldt@vgregion.se
Correa Marinez, Adiela Adriana Forskare adiela.adriana.correa.marinez@gu.se
Dahlberg, Jakob Forskarstuderande jakob.dahlberg@vgregion.se
Dzanan, Jozefina Forskare, biträdande jozefina.dzanan@gu.se
Ehrencrona, Carolina Forskningsadministratör 031-343 4929 carolina.ehrencrona@gu.se
Einarsdottir, Berglind Forskare berglind.osk.einarsdottir@gu.se
Ek, Christina Laboratorieassistent 031-342 6859 christina.ek@gastro.gu.se
Ekberg, Jana Forskarstuderande jana.ekberg@vgregion.se
Ekström, Karin Forskare karin.ekstrom@surgery.gu.se
Elebring, Erik Doktorand erik.elebring@gu.se
Elf, Anna-Karin Forskare 031-342 8515 anna-karin.elf@gu.se
Elias, Erik Forskare erik.elias@gu.se
Engström-Mattisson, Cecilia Universitetslektor, adjungerad cecilia.engstrom@surgery.gu.se
Erestam, Sofia Forskarstud sofia.erestam@vgregion.se
Falk, Peter Forskare 031-343 4970 peter.falk@surgery.gu.se
Flach, Jaqueline Laboratorieassistent 031-343 4962 jaqueline.flach@surgery.gu.se
Forsberg, Elin Doktorand/​projektassistent elin.forsberg@gu.se
Fredriksson, Åsa Forskarstuderande asa.e.fredriksson@vgregion.se
Fändriks, Lars Professor 031-342 4123 lars.fandriks@gastro.gu.se
Gehrman, Jacob Forskarstuderande
Gessler, Bodil Forskarstuderande bodil.gessler@vgregion.se
Ghimire, Bikal Forskarstuderande bikal.ghimire@gu.se
Gunnesson, Lisa Forskarstuderande lisa.gunnesson@vgregion.se
Gustavsson, Bengt Senior rådgivare bengt.gustavsson@surgery.gu.se
Gäbel, Markus Forskarstuderande markus.gabel@gu.se
Haglind, Eva Professor emerita eva.haglind@vgregion.se
Hallsberg, Lena Laboratorieassistent lena.hallsberg@surgery.gu.se
Heimann Ullmark, Jenny Forskarstuderande jenny.heiman.ullmark@vgregion.se
Hofving, Tobias Forskare tobias.hofving@gu.se
Holmberg, Carl Forskarstuderande carl.holmberg@vgregion.se
Hultén, Leif Professor emeritus leif.hulten@surgery.gu.se

Visar 1 - 50 av 127

Visar 1 - 10 av 959

2019

Hepatitis E virus genotype 3 is associated with gallstone-related disease
Miriam Karlsson, Helene Norder, Maria Bergström, Per-Ola Park, Marie Karlsson et al.
Scandinavian Journal of Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endosomal signalling via exosome surface TGF beta-1
Ganesh V Shelke, Yanan Yin, Su Chul Jang, Cecilia Lässer, S. Wennmalm et al.
Journal of Extracellular Vesicles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quality of Life After Open Radical Prostatectomy Compared with Robot-assisted Radical Prostatectomy.
Anna Wallerstedt, Tommy Nyberg, Stefan Carlsson, Thordis Thorsteinsdottir, Johan Stranne et al.
European urology focus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outcomes After Surgery for Unilateral Dominant Primary Aldosteronism in Sweden
Fredrik Sellgren, A. Koman, E. Nordenstrom, P. Hellman, J. Hennings et al.
World Journal of Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Estrogen biosynthesis in cultured skeletal muscle cells (L6) induced by amino acids
Britt-Marie Iresjö, Andreas Landin, Claes Ohlsson, Kent Lundholm
Genes & Nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Peritoneal mesothelioma in Sweden: A population-based study
P. H. Cashin, G. Jansson Palmer, Dan Asplund, W. Graf, I. Syk
Cancer Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Consequences of Negligence Claims in Arterial Surgery – An Analysis of Two Periods with an Increasing Use of Endovascular Treatment
D. Bergqvist, Lars-Olof Hafström, P. Gustafson
European Journal of Vascular and Endovascular Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Associations between intraoperative factors and surgeons' self-assessed operative satisfaction.
Sofia Erestam, David Bock, Annette Erichsen Andersson, Anders Bjartell, Stefan Carlsson et al.
Surgical endoscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hospital readmissions after limited vs. extended lymph node dissection during open and robot-assisted radical prostatectomy
Stavros I. Tyritzis, Ulrica Wilderäng, Αnna Wallerstedt Lantz, Gunnar Steineck, Jonas Hugosson et al.
Urologic Oncology: Seminars and Original Investigations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 959

Sidansvarig: Susanne Lj Westergren|Sidan uppdaterades: 2013-03-07
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?